אַקְסָק אנסמבל

 אַקְסָק אנסמבל הוא הרכב צעיר וייחודי המבצע עיבודים מקוריים למוזיקה מסורתית מתורכיה, מארצות הבלקן ומארמניה, וכן לחנים מקוריים של חברי ההרכב.

הפירוש המילולי של המילה אַקְסָק הוא “צולע” בתורכית, כינוי למקצבים אי-זוגיים, א-סימטריים (ולכן “צולעים”) הנפוצים באנטוליה, בקווקז ובארצות הבלקן, ובמיוחד למקצבים של תשע פעמות במוזיקה התורכית העממית והצוענית.

כיאות לשמו, מבצע האנסמבל קטעים רבים, מסורתיים ומקוריים, המבוססים על גרסאות שונות של מקצבים של חמש, שבע, תשע, עשר ואחת-עשרה פעמות.

חברי האנסמבל הם נגנים רב-תחומיים המביאים אתם להרכב ידע וניסיון בסגנונות מוזיקליים שונים – מזרחיים ומערביים – ויחד יוצרים מצלול מרענן: שילוב של מגוון סגנונות מזרח-תיכוניים, צפון אפריקאים ובלקניים יחד עם ג’אז, אתנו-גרוב ומוזיקת עולם.

להרכב רפרטואר רחב, עשיר ומגוון המותאם לכל הזדמנות – מקטעים קלאסיים וסוּפיים המתאימים להאזנה קשובה, ועד לקטעים ריקודיים וגרוביים המשתלבים היטב באירועים שמחים וקלילים.

יורם ארנון, נגן עוּד, אתנומוזיקולוג, מלחין ומורה. בוגר האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים ובעל תואר שני באתנומוזיקולוגיה מהאוניברסיטה הטכנית של איסטנבול, שם שהה ארבע שנים, והתמחה במוזיקה תורכית קלאסית, למד עם מורים ונגנים מהמובילים בתורכיה, וניגן עם הרכבים של מוזיקה סוּפית תורכית. מופיע לבד ובהרכבים שונים, מלמד ומעביר סדנאות בנושא מוזיקת עולם.

טל פדר, נגן קונטרבס ויוצר, בוגר התזמורת הסימפונית הצעירה חיפה, בעל תואר ראשון במוזיקה מאוניברסיטת חיפה. מופיע בארץ ובחו“ל בהרכבים שונים בתחומי הג׳אז והמוזיקה האתנית, וכנגן ראשי, מלחין, ומעבד בתקליטורים רבים של ג׳אז ומוזיקה ישראלית.

נועה וקס, אומנית כלי הקשה, חברה בהרכבים מוזיקליים שונים כמו “קווארטטוקאן” – הרכב ערבי-יהודי המופיע בארץ ובפסטיבלים שונים ברחבי העולם. הובילה את הפרויקט המוזיקלי “סבתא ממי”, מופע של שירי לאדינו מסורתיים אשר מאגד שלושה דורות של נשים על במה אחת. שהתה בשליחות של חצי שנה מטעם משרד התרבות הישראלי במתחם האומנים “הסיטה” בפריז, שם יצרה את הפרויקט My Journey אשר משלב הקלטות רחוב מתל אביב ופריז עם נגינה בכלי הקשה ושירה. מעבירה השתלמויות בתיפוף על הגוף לגננות ולמורות למוזיקה מטעם משרד החינוך.

ללוח הופעות ופרטים נוספים: לחץ כאן

רוצים להזמין אותנו להופעה? השאירו פרטים ונחזור אליכם