לימוד דרבוקה לילדים ומבוגרים

תוכן עניינים

הדרבוקה הינו כלי הקשה מסורתי מזרח תיכוני. מקורות השם מגיעים מהמילה “דראב” שפירושה להכות בשפה הערבית.

שיעורי דרבוקה 

השיעורים מתקיימים בכפר סבא

בשיעורי הדרבוקה נלמד את צלילי ההקשה הבסיסיים שהם דום, טאק ואס. בנוסף לצלילי הבסיס, הנגינה בדרבוקה מאופיינת על ידי שילוב של טכניקות שונות אשר “מקשטות” את המקצבים והאלתורים. הטכניקות המרכזיות אותן נלמד ונתרגל הן הטכניקה המצרית והטכניקה התורכית. במהלך השיעורים נלמד מקצבים המגיעים מן המסורת המצרית, עיראקית, תורכית, ועוד. בנוסף נתוודע למקצבים מורכבים (אסימטריים) שנפוצים במדינות הבלקן והמזרח הרחוק.
הדרבוקה היא כלי הקשה נפוץ מאוד בישראל ובמזרח התיכון ועל כן היא נגישה ומתאימה לליווי של סגנונות מוסיקליים שונים. ישנם מספר סוגים של דרבוקות העשויות מחומרים וגדלים שונים:
הדרבוקה הנפוצה ביותר היא דרבוקה העשויה ממתכת ועליה מתוח עור עשוי פלסטיק. הגודל הסטנדרטי שלה הוא בקוטר של 6 ברגים.
ניתן למצוא דרבוקות גדולות יותר שנקראת “דהולה”. דרבוקה מהסוג הזה היא בדרך כלל בעלת צלילי בס דומיננטיים יותר. הדרבוקה יכולה להיות עשויה ממתכת ופלסטיק, אך רבות הפעמים שהדרבוקה עשויה מחרס ועליה מתוח עור של בעל חיים כמו עז, דג אבו נפחא, אלפקה וכדומה.
לעיתים הדרבוקות העשויות חרס הן ללא מתיחה של ברגים ועל כן בכדי לשמור על מתיחות העור והצליל המדויק לנגינה יש לחמם את הדרבוקה. שיטה נפוצה לעשות זאת היא לחבר מנורה בתוך גוף הדרבוקה שתייצר חום ובעקבותיו מתיחה של העור.
דרבוקה נוספת שניתן למצוא מגיעה דווקא מפקיסטן. היא עשויה אלומיניום ועליו מתוח דמוי עור Fiberskyn (עור סינתטי). מה שמייחד ומאפיין את הדרבוקה מהסוג הזה הוא שבתוך הגוף שלה יש טמבורין אשר מייצר אפקט של צלצול מצילות בכל פעם שמנגנים על עור התוף.
לכל דרבוקה מהסוגים שהוזכרו יש צליל מעט שונה בהתאם לחומר ממנו היא עשויה ולכל כלי יש טכניקה מעט שונה.
במהלך השיעורים נתנסה בנגינה ותרגול הטכניקה על מגוון סוגי הדרבוקות. בנוסף נלמד להתאים את הדרבוקה לסגנון מוסיקלי מסוים ונתעמק במקצבים האופיניים לו.
השיעורים יכולים להתקיים באופן פרטני או בקבוצות.

לפרטים נוספים והרשמה לסדנאות

שיעורי דרבוקה אונליין

קיימת אפשרות לקיים את השיעורים אונליין. שיטת הלמידה תהא מעט שונה ותתבסס בעיקר על האזנה, תרגול וצפייה בהדגמות של טכניקת הנגינה. השיעורים ילוו על ידי מטרונום על מנת לייצר בסיס לתחושת פעמה והכנה לנגינה קבוצתית. על התלמיד להצטייד בדרבוקה.

שיעורי דרבוקה לילדים

השעורים מתקיימים בכפר סבא

הדרבוקה היא כלי נגיש ויחסית קל לנגינה ולכן מתאים לילדים החל מגיל 5 ומעלה. הדרבוקה יכולה לסייע לילדים בשיפור מיומנויות מוטוריות, שיפור יכולות הקשב והריכוז, הבנה עמוקה יותר של המוסיקה ואף לתת כלים להעצמה ולשילוב חברתי.
את הדרבוקה ניתן לאחוז במגוון דרכים: אחיזה מסורתית על הירך, אחיזת הדרבוקה בין הירכיים, ישיבה על הדרבוקה כשהיא מונחת באופן מאוזן.
ילדים בגילאים צעירים ישבו על הדרבוקה (בגלל משקלה) אך מגילאי יסודי עדיף לאחוז בשיטה המסורתית.
במהלך השעורים הילדים ילמדו את הטכניקות השונות לנגינה על הדרבוקה ויתרכזו בעיקר בצלילי הבסיס והטכניקה המצרית.
הילדים ילמדו ויתרגלו מקצבים מסורתיים וסגנון מוסיקלי מתאים.
בנוסף, הילדים ישתפו בסגנונות המוסיקליים המועדפים עליהם (היפ הופ, ראפ, פופ ועוד) וילמדו כיצד ניתן ללוות בנגינה סגנונות אלו.
השעורים יכולים להתקיים באופן פרטני או בקבוצות קטנות של בני אותו הגיל.

לפרטים נוספים והרשמה לסדנאות