סדנאות תיפוף על הגוף

תוכן עניינים

תיפוף על הגוף הוא אחת האהבות הגדולות שלי, ותחום שאני חוקרת במשך שנים רבות. זהו כלי משמעותי ובעל ערך לתקשורת בין אישית, העצמה, תרגול יכולות הקשבה, ֿשיפור הזיכרון, פיתוח יצירתיות, שיפור הקואורדינציה ומיומנויות מוטוריות, שליטה וזיכרון תנועתיים, והפגת מתח נפשי ורגשי.

הגוף הוא הבסיס הראשוני שלנו לתקשורת – ביננו לבין עצמנו, ובנינו לבין העולם. עוד ברחם הרגשנו את פעימות ליבה של אימנו, והתחושה הריתמית הזו מלווה אותנו ונוכחת בחיי היום יום שלנו, ובמהלך כל חיינו. החיבור שלנו לפעמה (קצב) הוא אוניברסלי, ולמרות שכל אחד מאיתנו גדל בבית אחר, ויתכן שהגיע מתרבות או דת אחרים, כולנו מחוברים למלודיה, לתנועה, ומעל הכל – לקצב.

במהלך הקריירה שלי העברתי סדנאות מוסיקליות בתחומים שונים – אך סדנת הדגל שלי היא סדנת הקצב, שנבנית בהתאמה אישית לגיל המשתתפים וצרכיהם החל מילדי הגיל הרך ועד הגיל השלישי. העובדה שתיפוף על הגוף אינו מצריך שום אביזרים חוץ מהגוף שלנו הופכת את הסדנאות לנגישות, ומתאימות למגוון רחב של אוכלוסיות: 

סדנת קצב המיועדת לאוכלוסיה בוגרת

מעמיקה את ההתפתחות האישית והחיבור המוסיקלי בין האנשים – ללא מילים – אלא רק בעזרת המוסיקה. הסדנה מתאימה לימי עיון, ימי גיבוש לחברות הייטק, ימי העצמה נשית וכדומה.

סדנה המיועדת לילדי הגיל הרך

חושפת את הילדים לעולם הקצב, תיפוף על הגוף, כלי הקשה מחומרים חוזרים וכלי נגינה מסורתיים.

סדנאות להורים וילדי הגיל הרך

המתרכזות במציאה וביסוס החיבור האישי בין ההורה לילד. במהלך הסדנה נעסוק בגילוי עולם מוסיקלי חדש לילדים דרך האזנה, נגינה ומגע ובנוסף נקבל כלים להמשך עבודה וחיבור רגשי בין ההורה לילד גם בבית.

סדנאות הורים ובני נוער

לחיזוק הקשר הבין דורי. בעזרת התיפוף על הגוף ההורים ובני הנוער ייצרו שפה משותפת ודרך תקשורת חדשה ללא מילים. הסדנה תעזור לגשר על פערים תרבותיים, תסייע בביסוס והרגעה של מערכת היחסים ובעיקר תיצור חוויה משותפת מיטבית של ההורה ושל הילד.

סדנת קצב חברתית

המיועדת לאוכלוסיות מגוונות בעלות רקע (תרבותי, דתי, מגזרי) שונה כגון דתיים-חילונים, ערבים-יהודים וכדומה. דרך המוסיקה והתיפוף על הגוף נצור פלטפורמה חדשה לתקשורת וקירוב לבבות. המשתתפים יבחינו בקווים המשיקים בין התרבויות ויתכן ויופתעו לגלות שכולנו דומים באיזשהו אופן.

במהלך כל הסדנאות נכיר, נלמד ונתרגל את שיטת התיפוף על הגוף ואת יסודותיה.

השיטה מבוססת על צלילי בסיס כאשר כל צליל  מבטא הקשה על חלק גוף אחר ולכל צליל יש מילה/הברה המתארים אותו. מספר צלילים ברצף (על חלק אחד או מספר חלקים בגוף) במשכי זמן שונים מייצרים מקצב. (תבנית ריתמית)

לאחר שנתרגל ונטמיע את השיטה, הגוף שלנו ירגיש, באופן טבעי, מחובר יותר לעולם הקצב. נעבוד יחד על אלתור, בנייה, והתאמת מקצבים לשירים וליצירות אינסטרומנטליות מגוונות. נתרגל מיומנויות קצביות (מהר-לאט, משקל סימטרי-אסימטרי, חזק-חלש) ונחווה במשותף את ההנאה והסיפוק בחיבור המוסיקה ל- ״אני הקצבי״ שלנו.

במהלך הסדנה נכיר ונצפה במופע קצר של כלי הקשה מיוחדים מרחבי העולם, ונקבל טעימה מעולם הקצב של דרום הודו (קונוקולס). בנוסף נבחין בשינוי המהותי בין עולם המוסיקה המערבי לעולם המזרח הקרוב והרחוק.

הסדנה היא חוויתית ומעצימה ואני תמיד מרגישה בת מזל לחלוק את האהבה שלי למוסיקה, תיפוף על הגוף וחיבור בין אנשים. מבחינתי – זו השליחות שלי.

מידע נוסף על הסדנאות השונות

לפרטים נוספים והרשמה לסדנאות

נועה מעבירה סדנת תיפוף על הגוף
סדנת תיפוף על הגוף לבני נוער
סדנת תיפוף על הגוף לגננות