סדנאות תיפוף על הגוף

תוכן עניינים

תיפוף על הגוף הוא אחת האהבות הגדולות שלי, ותחום שאני חוקרת במשך שנים רבות. זהו כלי משמעותי ובעל ערך לתקשורת בין אישית, העצמה, תרגול יכולות הקשבה, שיפור הזיכרון, פיתוח יצירתיות, שיפור הקואורדינציה ומיומנויות מוטוריות, שליטה וזיכרון תנועתיים, והפגת מתח נפשי ורגשי.

הגוף הוא הבסיס הראשוני שלנו לתקשורת – ביננו לבין עצמנו, ובנינו לבין העולם. עוד ברחם הרגשנו את פעימות ליבה של אימנו, והתחושה הריתמית הזו מלווה אותנו ונוכחת בחיי היום יום שלנו, ובמהלך כל חיינו. החיבור שלנו לפעמה (קצב) הוא אוניברסלי, ולמרות שכל אחד מאיתנו גדל בבית אחר, ויתכן שהגיע מתרבות או דת אחרים, כולנו מחוברים למלודיה, לתנועה, ומעל הכל – לקצב.

במהלך הקריירה שלי העברתי סדנאות מוסיקליות בתחומים שונים – אך סדנת הדגל שלי היא סדנת הקצב, שנבנית בהתאמה אישית לגיל המשתתפים וצרכיהם החל מילדי הגיל הרך ועד הגיל השלישי. העובדה שתיפוף על הגוף אינו מצריך שום אביזרים חוץ מהגוף שלנו הופכת את הסדנאות לנגישות, ומתאימות למגוון רחב של אוכלוסיות.

לפרטים נוספים והרשמה לסדנאות

 

סדנת קצב המיועדת לאוכלוסיה בוגרת

מעמיקה את ההתפתחות האישית והחיבור המוסיקלי בין האנשים – ללא מילים – אלא רק בעזרת המוסיקה. הסדנה מתאימה לימי עיון, ימי גיבוש לחברות הייטק, ימי העצמה נשית וכדומה.

סדנה המיועדת לילדי הגיל הרך

חושפת את הילדים לעולם הקצב, תיפוף על הגוף, כלי הקשה מחומרים חוזרים וכלי נגינה מסורתיים.

סדנאות להורים וילדי הגיל הרך

המתרכזות במציאה וביסוס החיבור האישי בין ההורה לילד. במהלך הסדנה נעסוק בגילוי עולם מוסיקלי חדש לילדים דרך האזנה, נגינה ומגע ובנוסף נקבל כלים להמשך עבודה וחיבור רגשי בין ההורה לילד גם בבית.

סדנאות הורים ובני נוער

לחיזוק הקשר הבין דורי. בעזרת התיפוף על הגוף ההורים ובני הנוער ייצרו שפה משותפת ודרך תקשורת חדשה ללא מילים. הסדנה תעזור לגשר על פערים תרבותיים, תסייע בביסוס והרגעה של מערכת היחסים ובעיקר תיצור חוויה משותפת מיטבית של ההורה ושל הילד.

סדנת קצב חברתית

המיועדת לאוכלוסיות מגוונות בעלות רקע (תרבותי, דתי, מגזרי) שונה כגון דתיים-חילונים, ערבים-יהודים וכדומה. דרך המוסיקה והתיפוף על הגוף נצור פלטפורמה חדשה לתקשורת וקירוב לבבות. המשתתפים יבחינו בקווים המשיקים בין התרבויות ויתכן ויופתעו לגלות שכולנו דומים באיזשהו אופן.

במהלך כל הסדנאות נכיר, נלמד ונתרגל את שיטת התיפוף על הגוף ואת יסודותיה.

השיטה מבוססת על צלילי בסיס כאשר כל צליל  מבטא הקשה על חלק גוף אחר ולכל צליל יש מילה/הברה המתארים אותו. מספר צלילים ברצף (על חלק אחד או מספר חלקים בגוף) במשכי זמן שונים מייצרים מקצב. (תבנית ריתמית)

לאחר שנתרגל ונטמיע את השיטה, הגוף שלנו ירגיש, באופן טבעי, מחובר יותר לעולם הקצב. נעבוד יחד על אלתור, בנייה, והתאמת מקצבים לשירים וליצירות אינסטרומנטליות מגוונות. נתרגל מיומנויות קצביות (מהר-לאט, משקל סימטרי-אסימטרי, חזק-חלש) ונחווה במשותף את ההנאה והסיפוק בחיבור המוסיקה ל- ״אני הקצבי״ שלנו.

במהלך הסדנה נכיר ונצפה במופע קצר של כלי הקשה מיוחדים מרחבי העולם, ונקבל טעימה מעולם הקצב של דרום הודו (קונוקולס). בנוסף נבחין בשינוי המהותי בין עולם המוסיקה המערבי לעולם המזרח הקרוב והרחוק.

הסדנה היא חוויתית ומעצימה ואני תמיד מרגישה בת מזל לחלוק את האהבה שלי למוסיקה, תיפוף על הגוף וחיבור בין אנשים. מבחינתי – זו השליחות שלי.

מידע נוסף על הסדנאות השונות

לפרטים נוספים והרשמה לסדנאות

מדובר על שיטה ייחודית בה אנחנו מנגנים על חלקים מסוימים בגוף שלנו ויוצרים צלילים שונים. לכל צליל יש שם מסוים והסמלה (דום, קליק, כף וכדומה)

התיפוף על הגוף עובד על פיתוח יכולות הקואורדינציה, מוטוריקה עדינה וגסה, פיתוח שמיעה מוסיקלית וחוש קצב, תרגול יצירתיות ותקשורת בינאישית בדרך מקורית וייחודית.

סדנת הקצב מחולקת למספר חלקים כאשר בחלק ראשון נלמד את יסודות שיטת התיפוף על הגוף, נכיר מקצבים ונבחן דרכים כיצד לשלבם במוסיקה מסגנונות שונים.
בחלק שני נצפה בנגינה חיה על כלי נגינה מיוחדים מכל העולם, נלמד את עולם הקצב של דרום הודו (קונוקולס) וננגן מקצבי ליווי למוסיקה בעזרת מקלות תיפוף.

מקלות התיפוף הם מקלות מקצועיים ( כמו של מערכת תופים) אשר המשתתפים יקבלו וינגנו בעזרתם מקצבים שונים. מקלות העץ מפיקים צלילים שונים ומהווים כלי עזר למשתתפים לאלתור ונגינה.

דרגות המורכבות (מבחינת קואורדינציה, משקלים סימטריים ואסימטריים וכדומה) משתנות בהתאם לגיל וליכולות של המשתתפים. הסדנה מתאימה מאוד לתלמידי מגמת מוסיקה, סטודנטים באוניברסיטאות, מכללות ועוד.

בהחלט כן! התיפוף על הגוף הוא תחום רחב ומעמיק אשר ניתן ללמוד וליישם בדרגות קושי שונות אשר יתאימו החל מילדי הגיל הרך ועד קהל בוגר ואף קהל מקצועי בתחום המוסיקה.

סדנת הקצב היא חוויה שלמה של העצמה, גיבוש, צחוק ושחרור! היא מתאימה מאוד לימי גיבוש, האפי האוור, אירועים וכדומה.

נועה מעבירה סדנת תיפוף על הגוף
סדנת תיפוף על הגוף לבני נוער
סדנת תיפוף על הגוף לגננות